| Programy racjonalnego odżywiania

Program racjonalnego odżywiania się obejmujący cykl czterech spotkań, trwający 6 tygodni (licząc od otrzymania jadłospisu na II konsultacji i rozpoczęcia diety):

I) Wywiad żywieniowy i zdrowotny- cena 70zł, czas trwania: około 1h.
Spotkanie ma na celu poznanie preferencji smakowych osoby przychodzącej oraz zapoznanie się ze stanem Jej zdrowia.
Na spotkanie potrzebne są:
  • Wyniki badań: morfologii, cukier, insulina, lipidogram (cholesterol całkowity, Hdl, Ldl, trójglicerydy), ALAT, ASPAT, kwas moczowy, ogólne badanie moczu, diagnostyka tarczycy dla osób nie będących pod opieką endokrynologa oraz tych którzy nie badali sobie przeciwciał tarczycy zalecane zbadanie poziomów: TSH, fT3, fT4, anty-TG, anty-TPO, dla osób, u których kiedykolwiek wystąpiła anemia: poziom żelaza, wiązanie żelaza i poziom ferrytyny, poziom kwasu foliowego i wit. B12 dla osób biorących leki z Metforminą (stosowana w cukrzycy drugiego typu) i u tych osób, u których wyszło białko w moczu: kreatynina i GFR. Dla osób z cukrzycą: hemoglobina glikowana.
  • Spisany jadłospis z 5 dni (co jedliśmy, w jakich godzinach i jakie ilości)
  • Spis leków jeżeli są jakieś przyjmowane.
  • Okulary do czytania, dla osób mających problemy z widzeniem.

II) Konsultacja z przekazaniem 7-dniowego jadłospisu ułożonego i „uszytego na miarę” dla każdej osoby indywidualnie, dostosowując się do Jej potrzeb, wieku, płci, wagi, wzrostu, aktywności fizycznej i ewentualnych jednostek chorobowych. Czas trwania: około 1h, cena: 100zł (dla osób z cukrzycą 130zł- ułożenie jadłospisu dla osoby z cukrzycą zajmuje średnio 2 godziny dłużej niż w innych jadłospisach, ponieważ liczone są dokładnie wymienniki węglowodanowe). Na tej konsultacji zachodzi pierwsze mierzenie i ważenie każdej osoby.

III) Konsultacja kontrolna – odbywa się po trzech tygodniach stosowania diety, nanoszę tyle zmian w jadłospisie ile dana osoba sobie życzy, zmieniane są rzeczy, które się znudziły, a wprowadzane są te, na które dana osoba ma ochotę. Mierzymy i ważymy się porównując wyniki z wcześniejszego spotkania. U osób, które mają bardzo dużo do zrzucenia lub przybrania (np. osoby z anoreksją) mogą przedłużyć sobie czas trwania programu- wówczas konsultacje kontrolne odbywają się raz na cztery tygodnie. Cena: 50zł ( u osób z cukrzycą 70zł), czas: około 0.5h.

IV) Konsultacja stabilizacyjna- odbywa się po 3 tygodniach od konsultacji kontrolnej i w sumie po 6 tygodniach stosowania diety. Następuje na niej ostatnie mierzenie się i ważenie, podsumowanie osiągnięć i wyników (również ponownych wyników badań krwi u osób w wynikach których wystąpiły nieprawidłowości w badaniu przed rozpoczęciem diety) oraz wytłumaczenie zasad zapobiegających efektowi jo-jo. Czas: około 1 h, cena: 100zł.